MESEC VARNE RABE INTERNETA

Več kot 150 držav iz celega sveta vsako leto drugi torek v februarju praznuje dan varne rabe interneta. Na šestih od sedmih celin je vsako leto organiziranih na stotine dogodkov z namenom dviga ozaveščenosti o varni uporabi spletnih tehnologij. Dan varne rabe interneta je osrednji dogodek evropske mreže centrov za varnejši internet www.betterinternetforkids.eu. Znotraj mreže že od leta 2005 uspešno deluje tudi slovenski Center za varnejši internet in točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si.

(Vir: https://safe.si/dan-varne-rabe-interneta/dan-varne-rabe-interneta-9-2-2021)

V aktivnosti smo se vključili tudi na OŠ Frana Albrehta Kamnik.

Ob dnevu varne rabe interneta 9. 2. 2021 v točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si pripravljajo spletno interaktivno predstavo za učenke in učence 2. in 3. triletja osnovne šole Dobro počutje in internet. Improvizatorji IGLU Teatra (Vid Sodnik in Juš Milčinski) bodo aktualne teme zdravih odnosov na internetu, vpliva interneta na samopodobo mladih, iskanje zanesljivih informacij o zdravju na internetu ter pomembnosti uravnotežene rabe naprav z ekrani učencem 2. in 3. triletja OŠ predstavili na zabaven, inovativen in sproščen način.

Predstavi se lahko učenke, učenci, učiteljice in učitelji brezplačno pridružimo 9. 2. 2021

Spletno predstavo bodo učenci in učenke lahko spremljali v živo preko YouTube, tako od doma ali skupinsko iz razreda (glede na takratne razmere).

Vse, kar potrebujete za spremljanje dogodka, je računalnik oz. mobilna naprava z dostopom do interneta in zvočnike.

Več informacij o dogodku lahko najdete na naši spletni strani.

Ekipa Safe.si  je pripravila veliko  zanimivih aktivnosti .

• Zbirka nalog za 1. triado (PDF)
  • Zgodbice za 1. triado (link)
  • Kviz: Dobro počutje na internetu za 2. triado (link)
  • Kviz: Dobro počutje na internetu za 3. triado (link)
  • Zloženka Ljubezen v digitalni dobi (link)
  • Zloženka Spletne laži (link)
  • Zloženka Škljoc nastane nova fotka (link)
  • Zloženka Kaj je seksting? (link)
  • Zloženka Hej ne bodi tiho (link)
  • Drevo odločanja: Prejel/-a si golo fotografijo nekoga. Kaj sedaj? (link)
  • Drevo odločanja: Bi rad manj časa preživel na mobilnem telefonu? (link)
  • Drevo odločanja: Bi rad pomagal nekomu, ki ga poznaš in ga trpinčijo preko spleta? (link)
  • Drevo odločanja: Objaviti posnetek prijatelja? (za otroke in najstnike): (link)
  • Drevo odločanja: Objaviti ali ne? (za otroke in najstnike): (link)
  • Plakat 10 zlatih pravil za varno uporabo spleta (za otroke in najstnike) (link)
  • Mobilna aplikacija: Reši spletno dilemo (link)
  • Safe.si vodiči po družabnih omrežjih (link)
  • Kviz za najstnike: Ali deliš preveč (neprimernih) vsebin na družabnih omrežjih? (link)
  • Kviz za najstnike: Preveri, kako dobro poznaš emotikone in njihov pomen (link)
  • Kviz za najstnike: S kvizom do prepoznave laži na internetu (link)

Kratki video nasveti za otroke in najstnike »Sejfko sprašuje…strokovnjak odgovarja«:

• Kako pomagati nekomu, ki ga žalijo preko družabnih omrežij? (video)
  • Kako dokazati prijateljem, da jih žali nekdo drug v mojem imenu? (video)
  • Če te nekdo žali, ali ga blokiraš? (video)
  • Ali je treba imeti za vsako družabno omrežje svoje geslo? (video)
  • Ali lahko za profilno sliko uporabimo sliko slavne osebe, ki smo jo našli na internetu? (video)
  • Ali je narobe, če imaš na Facebooku ali drugih družabnih omrežjih več profilov? (video)
  • O uporabi družabnih omrežij (video)
  • Ravnanje v primeru nasilja na družabnih omrežjih (video)
  • Naj te ne bo strah, da zamujaš … (video)
  • Super selfie (video)
  • Mobilna aplikacija: Reši spletno dilemo (link)
  • Safe.si vodiči po družabnih omrežjih (link)

Vabimo Vas, da si  ogledate  ponujene aktivnosti.