EKO dan na podružnici Tunjice v znamenju slovenskih avtohtonih pasem
V četrtek, 23. oktobra 2025, je Osnovno šolo Frana Albrehta, podružnično šolo Tunjice, ob EKO dnevu obiskala Javna služba nalog genske banke v živinoreji. Gre za skupino raziskovalcev z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, ki izvaja Program varstva biotske raznovrstnosti v slovenski živinoreji. Učencem so pripravili poučne in zanimive delavnice o slovenskih avtohtonih pasmah živali, s katerimi so jim približali posebnosti posameznih pasem in pomen njihovega ohranjanja.
Delavnice je vodila Tina Flisar, ki je učencem najprej predstavila pomen zaščite in proučevanja avtohtonih živali. Sledila je predstavitev ob video gradivu, kjer so učenci spoznali lipicanca, posavskega konja, krškopoljskega prašiča, kranjsko čebelo, cikasto govedo, drežniško kozo in druge slovenske pasme. Spoznali so njihove značilnosti ter izvedeli, zakaj je ohranjanje teh pasem pomembno za slovensko podeželje in naravno dediščino.
Pri učencih 3., 4. in 5. razreda so vsebino delavnice še razširili. Skupaj so raziskovali kraje izvora posameznih pasem ter razmišljali, kako so podnebne, reliefne in okoljske razmere vplivale na njihov razvoj. V ustvarjalnem delu so na zemljevidu Slovenije iskali izvorne kraje pasem in tako učno vsebino povezali z raziskovalnim pristopom.
Poseben del delavnice je bil namenjen opazovanju pod mikroskopom. Učenci so si ogledali dlako lipicanskega, posavskega in slovenskega hladnokrvnega konja, ščetine krškopoljskega prašiča, peresa štajerske kokoši ter volno različnih ovc – belokranjske, istrske in jezersko-solčavske pramenke. Ogledali so si tudi jajca štajerske kokoši z značilno belo lupino. Za bolj neposredno izkušnjo so lahko otipali vzorce volne različnih pasem in si ogledali izdelke iz volne, kot so ogrlice, vložki za čevlje, broške in podloge za sedenje. Navdušenje je bilo še posebej veliko ob demonstraciji molže makete krave pasme cikasto govedo!
Delavnico so popestrile tudi družabne igre – učenci so igrali Spomin z motivi slovenskih pasem in barvali pobarvanke živali, pri tem pa se pogovarjali o njihovih značilnostih in vlogi v kmetijstvu. Na koncu so pobarvane slike obesili na tablo in skupaj ustvarili mali “živalski vrt” slovenskih avtohtonih pasem.
Javna služba je razrede obdarila z družabnima igrama Spomin in Črni Peter, ki bosta služili kot učni pripomoček pri nadaljnjem spoznavanju avtohtonih pasem. Učenci so v spomin prejeli tudi pobarvanko, s katero bodo lahko utrjevali pridobljeno znanje.
Cilj delavnice je bil, da učenci spoznajo slovenske avtohtone pasme, razumejo njihov pomen za ohranjanje naravne in kulturne dediščine ter začutijo, kako tesno so te pasme povezane z našim okoljem.
Zahvaljujemo se Javni službi nalog genske banke v živinoreji za izvedbo zanimivih in poučnih delavnic. Učenci so v njihovem obisku neizmerno uživali, pridobili veliko novega znanja in še bolj začutili povezanost človeka z naravo.
Zapisala: Darja Habjan
