Letos smo se Tednu pisanja z roko, ki je potekal od 17. do 21. januarja, z različnimi dejavnostmi, pridružili tudi učenci in učitelji naše šole.

Osrednja tema Tedna 2022 je bila Pišem z roko, ker … Pozornost smo tako namenili prednostim pisanja z roko. Naj jih nekaj naštejem: boljši spomin, ustvarjanje več idej, dolgotrajnejša pozornost, celovitejše delovanje možganov, izražanje spoštovanja in naklonjenosti, izboljšanje finih motoričnih spretnosti, ohranjanje možganov v dobri formi, ko smo starejši.

Učitelji so se z učenci pogovarjali o tem, zakaj je pomembno, da pišemo z roko, kaj s tem pridobimo, kakšne prednosti prinaša pisanje z roko. Učenci so se preizkusili v York testu, kjer so iskali pisave istih avtorjev, lepo spodbudno pismo pa je napisal tudi naš ravnatelj g. Rafko Lah v katerem je zapisal, kaj njemu pomeni pisanje z roko in zakaj je pomembno, da čim več pišemo z roko. Pismo smo izobesili tudi v večnamenskem prostoru, kjer smo postavili razstavo, tako da so si ga lahko prebrali vsi. Prav tako smo prosili učitelje, da napišejo stavek »To je moja pisava. Ponosen/na sem nanjo, saj je izvirna in neponovljiva.» Kar nekaj učiteljev se je vabilu odzvalo, tako da smo njihove pisave prav tako na ogled razstavili v večnamenskem prostoru. Učenci prvega razreda podružnične šole Mekinje so prav tako ustvarjali na temo pisanja z roko in nastali so prisrčni izdelki.

V sklopu Tedna pisanja z roko smo organizirali tudi natečaj Lepota pisanja, kjer smo izbirali  najlepši lepopis slovenske himne. Natečaja so se lahko udeležili vsi učenci, na Prešernov kulturni praznik pa smo razglasili 3 zmagovalce, po enega iz vsakega triletja. Natečaja se je udeležilo zelo veliko učencev, izdelali pa so res čudovite izdelke.

Zmagovalci natečaja so bili: Brina Škorjanc 8. č, Ana Golob 5. PŠ Mekinje in Tadej Brelih 3. b. Za nagrado so učenci prejeli lepa nalivna peresa, za kar upamo, da jih bo spodbudilo, da bodo še v prihodnosti več pisali z roko. Iskrene čestitke še enkrat zmagovalcem, vsem sodelujočim pa iskrena hvala za sodelovanje.

Bolj poglobljeno so se Tednu pisanja z roko posvetili tudi učenci 8. razredov. Vemo, da mlajši učenci še veliko pišejo z roko, starejši pa le še tisto, kar je nujno in še to redko s pisanimi črkami. Zato smo se odločili, da prav njim še posebej predstavimo prednosti pisanja z roko. Zanje smo organizirali tematski dan, ki je povezoval pisanje z roko s kulturnim praznikom Franceta Prešerna. Tako so pri uri slovenščine ponovili in nadgradili znanje o našem največjem slovenskem pesniku, hkrati pa so se pogovarjali o pomembnosti pisanja z roko ter se urili v lepopisu slovenske himne za natečaj.

Pri uri likovne vzgoje so učenci ilustrirali Povodnega moža.

Pri uri tehnike in tehnologije pa so se seznanili z umetnostjo kaligrafije.

Teden pisanja se je izkazal za zelo pozitivnega, učenci in učitelji so se seznanili s prednostmi pisanja z roko, izvedli smo kar nekaj zanimivih dejavnosti, tako da že komaj čakamo naslednje šolsko leto, ko se bomo Tednu pisanja z roko lahko ponovno priključili in izvedli še kakšno dejavnost več.

Nataša Logar Andič, koordinatorka projekta