Matematiki in fiziki vsako leto 14. marca obeležujejo praznik, namenjen konstanti π (Pi), ki je enaka razmerju med obsegom katerega koli kroga in njegovim premerom. V ameriškem zapisov datumov je namreč 14. 3. zapisan kot 3. 14, kar so prve tri števke števila Pi. Začetek praznovanja sega v leto 1988, ustanovil pa ga je fizik Larry Shaw. Na ta dan se na univerzah, inštitutih in drugih izobraževalnih inštitucijah prirejajo številna druženja, najbolj znano pa je zagotovo tekmovanje v recitiranju te konstante. Svetovni rekord za največ brez napak povedanih decimalk števila Pi pripada Suresh Kumar Sharma, ki je zrecitiral kar 70 030 decimalk. V Sloveniji je letos rekord postavil Vid Goršek, ki je na pamet zrecitiral 5111 decimalk. Zanimivo naključje pa je tudi to, da se je 14. 3. 1879 rodil matematik in fizik Albert Einstein, leta 2018 pa je na ta dan umrl slavni fizik Stephen William Hawking.

14 marca smo tudi na naši šoli obeležili dan števila pi. Pi popoldne sta vodili učiteljici Tjaša Gašpar in Natalija Podjavoršek. Dobili smo se v učilnici za fiziko, kjer smo najprej izvedeli veliko o številu pi. Nato pa smo učenci, ki hodimo na izbirni predmet logika, odšli v učilnico za matematiko, kjer smo kar nekaj časa napenjali možgane in se poskusili domisliti zabavnih nalog za našo sobo pobega. Medtem pa so se ostali učenci z učiteljico Natalijo spoznavali z višjo matematiko, ki jo potrebujejo ob spopadanju s težjimi fizikalnimi nalogami. 
Po dvournem napenjanju možgančkov smo si privoščili odmor med katerim smo se podružili in se posladkali s frutabelami ter rogljički – hvala kuhinji. V nadaljevanju popoldneva smo skupinske naloge združili v celoto in pričeli s postavljanjem sobe pobega v kabinetu za matematiko. Namige smo zares dobro skrili po celotnem kabinetu. Našo sobo pobega so že preizkusile kar tri ekipe, ki so jih sestavljali zagreti matematiki in fiziki ter tudi učiteljica Natalija. Pri tem smo se vsi zelo zabavali. Okoli osmih zvečer se je naše druženje končalo.
 
Bi želeli obiskati našo zabavno matematično sobo pobega? Prijavite se lahko ekipe od 3 do 5 učencev, od 6. do 9. razreda. Na e-naslov učiteljice Tjaše Gašpar () pošljite prijavo; imena in priimke ter razred učencev, ki bi se želeli preizkusiti.
 
Damo vam pa še en namig, cilj sobe pobega je, da v kabinetu matematike poiščete dobro zaklenjen in skrit matematični test … 😊. Med vsemi ekipami, ki bodo tekmovale pa bomo posebej nagradili najhitrejšo ekipo. Upamo, da se vas bo prijavilo čim več, da bo tekmovanje še zanimivejše in zabavnejše.
 
Zapisali Neli Mravljak in Karolina Kuhar
 
Deli povezavo: